Councilors

District 1
C. Everett Thompson II
Thompson & Pureza, PA
101 W. Main St.
Elizabeth City, NC 27909
(252) 335-7200
(252) 338-5297 (Fax)


District 2
G. Thomas Davis Jr.
PO Box 277
Swan Quarter, NC 27885
(252) 926-3781


District 3A
Charles R. Hardee

PO Box 924
Greenville, NC 27835
(252) 355-1998
(252) 321-2948 (Fax)


District 3B
Debra L. Massie
710 Cedar Street
PO Box 360
Beaufort, NC 28516
(252) 728-8517
(252) 728-5437 (Fax)


District 4
Robert W. Detwiler
327 New Bridge Street
PO Box 353
Jacksonville, NC 28541-0353
(910) 455-0867
(910) 346-5418 (fax)


District 5
Harold L. Pollock

105 East Fremont Street
PO Drawer 999
Burgaw, NC 28425
(910) 259-6030
(910) 259-6035 (Fax)


District 6A
Melissa Pelfrey
PO Box 1104
Littleton, NC 27850
(252) 583-2190
(252) 583-2510 (Fax)


District 6B
Lloyd C. Smith Jr.

PO Box 100
Windsor, NC 27983
(252) 794-3161


District 7
Randall Pridgen
PO Box 7100
Rocky Mount, NC 27804
(252) 937-2200
(252) 937-8100 (Fax)


District 8
Shelby D. Benton
PO Box 947
Goldsboro, NC 27533
(919) 736-3076


District 9
Paul J. Stainback
PO Box 1820
Henderson, NC  27536
(252) 438-4136


District 9A
Alan S. Hicks
3 Union Plaza
205 N. Main Street
Roxboro, NC 27573
(336) 599-4032
(336) 599-3656 (Fax)


District 10
Heidi C. Bloom
PO Box 17803
Raleigh, NC 27619
(919) 781-4000

Nicholas J. Dombalis II
3700 Glenwood Avenue, Suite 500
PO Box 18237
Raleigh, NC  27612
(919) 781-1311
(919) 782-0465 (Fax)

Theodore C. Edwards II
434 Fayetteville Street, Suite 2800
Raleigh, NC 27601
(919) 755-8764
(919) 838-3151 (Fax)

John N. (Nick) Fountain
Young Moore and Henderson, PA
PO Box 31627
Raleigh, NC 27622
(919) 782-6860
(919) 782-6753 (Fax)

Donna R. Rascoe
GlenLake One, Suite 200
4040 Parklake Avenue
Raleigh, NC  27612
(919) 329-3835

John M. Silverstein
900 Ridgefield Drive, Suite 250
Raleigh, NC 27609
(919) 790-9102
(919) 790-1560 (Fax)

C. Colon Willoughby Jr.
2700 Peachtree Street
Raleigh, NC 27608
(919) 755-6617
(919) 792-5003 (Fax)

Cynthia L. Wittmer
150 Fayetteville Street, Suite 1400
PO Box 389
Raleigh, NC 27602-0389
(919) 890-4171
(919) 834-4564 (Fax)


District 11A
Donald E. Harrop Jr.
301 W. Cornelius Harnett Blvd., Suite 201
Lillington, NC  27546
(910) 814-4509


District 11B
Marcia H. Armstrong
PO Box 27
Smithfield, NC 27577
(919) 934-1575
(919) 934-1846 (Fax)


District 12
Lonnie M. Player Jr.
400 Westwood Shopping Center, Suite 210
Fayetteville, NC  28314
(910) 426-5291
(910) 426-9500 (Fax)


District 13
Harold "Butch" Pope

706 N. Madison Street
Whiteville, NC 28472
(910) 640-0876
(910) 640-2173 (Fax)


District 14
John A. Bowman
2741 University Drive
PO Box 52396
Durham, NC 27707
(919) 493-6464
(919) 493-1218 (Fax)

William S. Mills
Glenn, Mills, Fisher & Mahoney, PA
404 Hunt Street, Suite 100
PO Drawer 3865
Durham, NC 27702-2135
(919) 683-2135


District 15A
Charles Davis
PO Box 366
Mebane, NC 27302
(919) 563-2550
(919) 563-9019 (Fax)


District 15B
Dorothy (Dottie) Bernholz

Student Legal Services
1202 Roosevelt Dr.
PO Box 1312
Chapel Hill, NC 27514
(919) 962-1303
(919) 962-5875 (Fax)


District 16A
William R. Purcell II
210 West Cronly St.
PO Box 1567 (28353)
Laurinburg, NC 28352
(910) 277-1980
(910) 277-1480 (Fax)


District 16B
David F. Branch Jr.
PO Box 1448
Lumberton, NC 28359
(910) 738-5277
(910) 738-3678 (Fax)


District 17A
Matthew W. Smith
610 Henry Street
Eden, NC 27288
(336) 623-4491
(336) 623-7308 (Fax)


District 17B
Thomas W. Anderson
PO Box 1273
Pilot Mountain, NC 27041
(336) 368-9621


District 18
Barbara R. Christy
230 N. Elm Street
PO Box 21847
Greensboro, NC 27420
(336) 370-8800
(336) 370-8830 (fax)

Robert C. Cone
100 N. Greene St. Suite 600
PO Box 2888
Greensboro, NC  27402
(336) 271-5230
(336) 274-6590 (Fax)


District 18H
Richard S. Towers
322 South Wrenn Street
High Point, NC 27260
(336) 885-5151
(336) 885-5152 (Fax)


District 19A
James D. Foster

PO Box 1362
3900 Davidson Hwy.
Concord, NC 28026
(704) 782-1996
(704) 782-1996 (Fax)


District 19B
W. Edward Bunch
117 Sunset Avenue
Asheboro, NC 27203
(336) 629-2121
(336) 626-5736 (Fax)


District 19C
Darrin D. Jordan
305 N. Main Street
Salisbury, NC 28144
(704) 637-1111
(704) 642-0672 (fax)


District 19D
Douglas R. Gill

850 E. Massachusetts Ave.
PO Box 1373
Southern Pines, NC 28387
(910) 638-0840
(910) 695-0825 (Fax)


District 20A
Fred D. Poisson Jr.

300 E. Wade Street
Wadesboro, NC 28170
(704) 694-5515
(704) 694-9645 (Fax)


District 20B
Harry B. Crow

315-B N. Main Street
Monroe, NC 28112
(704) 283-1175
(704) 226-0488 (Fax)


District 21
Michael Robinson
101 N. Cherry Street, Suite 720
Winston-Salem, NC 27101
(336) 631-8500
(336) 631-6999 (fax)

G. Gray Wilson
110 Oakwood Drive, Suite 400
Winston-Salem, NC 27103
(336) 631-8866
(336) 631-9770 (Fax)


District 22A
Kimberly S. Taylor

PO Box 1237
Taylorsville, NC 28681
(828) 635-0312


District 22B
Roger S. Tripp

PO Box 743
118 W. First Ave.
Lexington, NC 27292
(336) 249-9961
(336) 249-3309 (Fax)


District 23
John S. Willardson
206 E. Main Street
Wilkesboro, NC 28597
(336) 838-5129
(336) 838-8959 (Fax)


District 24
Rebecca Eggers-Gryder

737 W. King St.
PO Box 248
Boone, NC 28607
(828) 264-3601
(828) 262-5229 (Fax)


District 25
Forrest A. Ferrell
420-B Third Ave., NW
PO Drawer 1470
Hickory, NC 28601
(828) 328-2596
(828) 328-6876 (Fax)


District 26
Robert J. Bernhardt
5821 Fairview Rd., Ste. 100
Charlotte, NC 28209
(704) 335-0444
(704) 335-0551 (Fax)

A. Todd Brown
Hunton & Williams
101 S. Tryon Street, Suite 3500
Charlotte, NC 28280
(704) 378-4727
(704) 378-4890 (Fax)

Mark Henriques
3500 One Wachovia Center
301 South College Street
Charlotte, NC 28202
(704) 331-4912
(704) 338-7830

F. Fincher Jarrell
4857 Stafford Circle
Charlotte, NC 28211
(980) 406-3509
(704) 353-3123 (Fax)

Dewitt (Mac) McCarley
Parker Poe
3 Wells Fargo Center
401 S. Tryon Street, Suite 3000
Charlotte, NC 28202
(704) 335-9519
(704) 334-4706

Mark W. Merritt
101 N. Tryon St., Suite 1900
Charlotte, NC 28246
(704) 377-2536
(704) /378-4000 (Fax)

Nancy Black Norelli
1340 Harding Place
Charlotte, NC 28204
(704) 376-5484
(704) 376-5485 (Fax)


District 27A
Sonya C. McGraw

Gaston County Schools
943 Osceola Street
Gastonia, NC  28054
(704) 866-6119


District 27B
Ralph W. Meekins

1219 Fallston Road
Shelby, NC 28150
(704) 487-1234
(704) 487-1251 (Fax)


District 28
Howard L. Gum
47 N. Market St.
PO Box 3235
Asheville, NC 28801
(828) 258-3368
(828) 252-6721 (Fax)


District 29A
Marvin Sparrow
175 N. Main Street
Rutherfordton, NC 28139
(828) 286-2443
(828) 286-2466 (Fax)


District 29B
Christopher S. Stepp
111 S. Main Street
Hendersonville, NC 28792
(828) 693-4135


District 30
Gerald Collins
Collins Law Firm
PO Drawer 740
Murphy, NC 28906
(828) 837-9456
(828) 837-3635


Public Members

Margaret H. Dickson
501 Valley Road
Fayetteville, NC  28305
(910) 485-3870

Paul L. Fulton Jr.
Chief Financial Officer, Forsyth County
201 N. Chestnut St.
Winston-Salem, NC 27101
(336) 703-1051
(336) 727-8045 (Fax)

James Hall
751 Mt. Moriah Rd.
Ahoskie, NC  27910
(252) 358-1662


THE NORTH CAROLINA STATE BAR
217 E. Edenton Street • PO Box 25908 • Raleigh, NC 27611-5908 • 919.828.4620
Copyrightę North Carolina State Bar. All rights reserved.