Skip to main content

Upcoming Appointments

Click here to read a list of current appointments to be made to the State Bar's commissions and boards.

For information about CLE please visit their website.

Members
Judge A. Elizabeth Keever, Chair
Adrienne S. Blocker, Vice-Chair
Marissa Campbell
Paul A. Capua
Dayton T. Cole
Judge Ashleigh Parker Dunston
Judge Rebecca Eggers-Gryder
Leah A. Kane
Robert C. Kemp III

For information about the Board of Law Examiners please visit their website.

Members
Kimberly Herrick, Chair
Roger A. Askew
Ronald G. Baker Sr.
Shelly Blake Curran
Sherri Elliott
Ronald L. Gibson
Michael Greene
George R. Hicks III
Judge Ned Mangum
Calvin E. Murphy
D. Clark Smith Jr.

For information about Legal Specialization please visit their website.

Members
Jan Elliott Pritchett , Chair
Matthew Ladenheim, Vice-Chair
John Bircher
Gina Cammarano
Barbara Morgenstern
Nancy Ray
Public Members
Julie Beavers
Patricia Head
Laura V. Hudson

For information about Paralegal Certification please visit their website.

Members
Warren Hodges, Chair
Bryan Scott, Vice-Chair
Lakisha Chichester
Daryl G. Davidson Sr.
Sarah Hall Kaufman
S.M. Kernodle-Hodges
Benita Angel Gwynn Powell
Matthew Smith
Yolanda N. Smith
Board Contact:
Maria Brown
Members
L. Thomas Lunsford II, Chair
Amy Richardson, Vice-Chair
John E. Burns
James K. Dorsett III
Erika D. Jones
Commission Contact:
Dottie Miani
Members
Stephanie Davis, Chair
Shannon R. Joseph, Vice-Chair
Brian O. Beverly
James A. Davis
Fred W. DeVore III
Maya Madura Engle
Christon S. Halkiotis
Margit M. Hicks
Margaret M. Hunt
Irving Joyner
Jaye Meyer
William A. Oden III
Public Members
Valencia Applewhite
Holly Audette
Ronald C. Brinson
Brandon Gosey
Heath Jenkins
Synthia Scott Kearny
Jane B. Weathers

For information about IOLTA please visit their website.

Members
Shelby Benton, Chair
Heather Culp, Vice-Chair
John S. Arrowood
Anita Brown-Graham
Alexander C. Dale
Theodore C. Edwards II
John J. Keane
Sharika Richardson Shropshire
Jacob Kyle Smith

For information about the Lawyer Assistance Program please visit their website.

Members
Theodore C. Edwards II, Chair
Crawford Cleveland, Vice-Chair
Shelli Buckner
Tim Carroll
Anthony Flanagan
Michael McGuire
Paul D. Nagy
Eben T. Rawls III
Warren Savage
Staff
Nicole Ellington
Candace Hoffman
Cathy Killian
Robynn Moraites
Members
James K. Dorsett III, Chair
Anthony di Santi
Irwin W. Hankins III
M. Keith Kapp
Mark W. Merritt
John M. Silverstein
Barbara B. Weyher
Back to top