Skip to main content
Committee Contact:
Tammy Jackson
Members
A. Todd Brown, Chair
Nancy Black Norelli, Vice-Chair
Thomas W. Anderson
David F. Branch, Jr.
Richard G. Buskner
Richard J. Costanza
Robert W. Detwiler
James D. Foster
Terry Garner
Anna Hamrick
Darrin D. Jordan
H. Russell Neighbors
Randall Pridgen
Warren T. Savage, IV
Paul Jerald Stainback
Christopher S. Stepp
C. Everett Thompson, II
Richard S. Towers
Roger S. Tripp
Cynthia L. Wittmer
Public Members
Patricia Head
James W. Hall
Publications Editorial Boards
Dorothy (Dottie) Bernholz, Chair
Nancy Black Norelli, Vice-Chair
John A. Bowman
Richard G. Buckner
Andrea Capua
Thomas P. Davis (Advisory Member)
John Gehring (Advisory Member)
James W. Hall (Public Member)
Darrin Jordan
Sonya C. McGraw
Harold (Butch) Pope
Steve Robertson
G. Gray Wilson (Advisory Member)
Staff Liaisons
Alice Neece Mine
Debra Holland
Tammy Jackson
Jennifer Duncan
Committee Contact:
L. Thomas Lunsford II
Members
Mark W. Merritt, Chair
John M. Silverstein, Vice-Chair
Marcia Armstrong
Barbara R. Christy
Ronald L. Gibson
Margaret M. Hunt
Sonya C. McGraw
Nancy Black Norelli
Lonnie M. Player Jr.
Judge Michael L. Robinson
John S. Willardson
Public Member
Paul L. Fulton Jr.
Staff Liaison
L. Thomas Lunsford II
Committee Contact:
Joshua Walthall
Members
C. Colon Willoughby Jr., Chair
Donna R. Rascoe, Vice-Chair
Marcia Armstrong
Clark R. Bell
Heidi C. Bloom
Robert C. Bowers
John A. Bowman
Walter Brock
H. Ligon Bundy
Andrea N. Capua
Barbara R. Christy
Gerald Collins Jr.
G. Thomas Davis Jr.
Nicholas J. Dombalis II
Theodore Edwards II
Katherine Frye
Mark P. Henriques
Alan S. Hicks
M. Alan LeCroy
Debra L. Massie
Williams S. Mills
Lonnie M. Player Jr.
Harold Pope
W. Rob Lewis II
Matthew W. Smith
Kimberly S. Taylor
C. Branson Vickory
John S. Willardson
Kevin G. Williams
Public Member
Paul L. Fulton Jr.
Advisory Members
Henry C. Babb
John N. (Nick) Fountain
K. Edward Greene
Sonny S. Haynes
Mark Scruggs
Harriet F. Worley
Lynn Weaver
Staff Liaisons
David R. Johnson
Joshua Walthall
Committee Contact:
Peter Bolac
Members
Harold L. Pollock, Chair
Sonya C. McGraw, Vice-Chair
Thomas W. Anderson
Dorothy (Dottie) Bernholz
Robert C. Bowers
Barbara Christy
Gerald R. Collins Jr.
Nicholas J. Dombalis II
Charles R. Hardee
Ralph W. Meekins
Lonnie M. Player Jr.
Paul J. Stainback
Kimberly S. Taylor
C. Everett Thompson II
Public Member
James W. Hall
Staff Liaison
Peter Bolac
Committee Contact:
Alice Neece Mine
Members
Darrin D. Jordan, Chair
William S. Mills, Vice-Chair
David N. Allen
Clark R. Bell
Dorothy Bernholz
John A. Bowman
Nicholas J. Dombalis II
Theodore Edwards II
Mark P. Henriques
M. Alan LeCroy
H. Russell Neighbors
Nancy Black Norelli
Harold L. Pollock
Eben T. Rawls III
Judge Michael Robinson
Warren T. Savage IV
Paul Jerald Stainback
Roger S. Tripp
C. Branson Vickory
John Webster
John S. Willardson
Public Member
Patricia Head
Advisory Members
Brad Bannon
John Stuart Bruce
Kim Coward
James R. Fox
Ben Gallop
K. Edward Greene
Sonny S. Haynes
Tom Horner
Frankie Jones Jr.
Laura Murray Loyek
Melissa Owen
Stewart Poisson
J. William Porter
The Honorable Kirk Saunooke
Staff Liaisons
Alice Neece Mine
Suzanne Lever
Nichole McLaughlin
Committee Contact:
L. Thomas Lunsford II
Members
Margaret H. Hunt, Chair
Mark W. Merritt, Vice-Chair
Thomas W. Anderson
Marcia Armstrong
Dorothy Bernholz
A. Todd Brown
Barbara R. Christy
G. Thomas Davis Jr.
Robert W. Detwiler
Ronald L. Gibson
Charles R. Hardee
Mark P. Henriques
Alan S. Hicks
Darin D. Jordan
DeWitt F. McCarley
Ralph W. Meekins
William S. Mills
Lonnie M. Player Jr.
Harold L. Pollock
Donna R. Rascoe
Judge Michael L. Robinson
John M. Silverstein
C. Everett Thompson II
John S. Willardson
C. Colon Willoughby Jr.
Staff Liaisons
L. Thomas Lunsford II
Alice Neece Mine
Committee Contact:
Lisanne Palacios
Members
Mark W. Merritt, Chair
John M. Silverstein, Vice-Chair
Ronald L. Gibson
Margaret M. Hunt
Staff Liaisons
L. Thomas Lunsford II
Lisanne Palacios
Committee Contact:
Katherine Jean
Members
DeWitt M. McCarley, Chair
Thomas Anderson, Vice-Chair, Subcommittee I
Todd Brown, Vice-Chair, Subcommittee II
Marcia Armstrong, Vice-Chair, Subcommittee III
Panel I
Thomas Anderson, Vice-Chair
David F. Branch Jr.
Richard G. Buckner
Charles Davis
James D. Foster
Anna Hamrick
Charles R. Hardee
Alan S. Hicks
Ralph L. Meekins
Lonnie M. Player Jr.
Donna R. Rascoe
Kimberly S. Taylor
Kevin G. Williams
Public Member
James W. Hall
Advisory Members
Henry C. Babb
Sharon Wall, Nonlawyer
Staff Liaisons
Aly Chen
Maria Brown
Susannah Cox
Carmen Hoyme Bannon
Leanor Hodge
Pat Murphy
Panel II
A. Todd Brown, Vice-Chair
H. Ligon Bundy
Gerald Collins Jr.
Robert W. Detwiler
Terry Garner
Sonya C. McGraw
Randall Pridgen
Matthew W. Smith
Christopher S. Stepp
C. Everett Thompson II
Public Member
Paul L. Fulton Jr.
Advisory Members
Patrick Diamond, Nonlawyer
Michael C. Eubanks
Staff Liaison
Fern Gunn Simeon
Panel III
Marcia Armstrong, Vice Chair
Heidi C. Bloom
Robert C. Bowers
Walter Brock
Andrea N. Capua
Richard J. Costanza
G. Thomas Davis Jr.
Katherine Frye
W. Rob Lewis II
Debra L. Massie
Harold Pope
Richard S. Towers
C. Colon Willoughby Jr.
Public Member
Advisory Members
Diane Owens, Nonlawyer
John N. (Nick) Fountain
Staff Liaisons
Margaret Cloutier
Root Edmonson
Katherine Jean
Barry McNeill
Brian Oten
Jennifer Porter
Josh Walthall
Mary Winstead
Committee Contact:
L. Thomas Lunsford II
Members
John M. Silverstein, Chair
Mark W. Merritt , Vice-Chair
Marcia Armstrong
Thomas W. Anderson
Dorothy Bernholz
A. Todd Brown
Barbara R. Christy
Gerald Collins Jr.
Charles E. Davis
Robert W. Detwiler
Theodore C. Edwards II
Ronald L. Gibson
Charles R. Hardee
Margaret M. Hunt
Darrin D. Jordan
DeWitt F. McCarley
William S. Mills
Lonnie M. Player Jr.
Warren T. Savage IV
Donna R. Rascoe
Michael L. Robinson
C. Colon Willoughby Jr.
Advisory Members
John B. McMillan
Warren T. Savage IV
G. Gray Wilson
Staff Liaison
L. Thomas Lunsford II

For information on LAMP: please visit http://www.nclamp.gov/

Members
Lonnie M. Player Jr. , Chair
Robert Detwiler , Vice-Chair
Theodore C. Edwards II
James Foster
C. Branson Vickory
Public Member
Advisory Members
Michael S. Archer
Gill Beck
David L. Hayden
Marie A. Joiner
Robert E. Nunley
Buren R. Shields III
Mark E. Sullivan
Judge Frank D. Whitney
Staff Liaison
Jennifer Porter
Committee Contact:
David Johnson
Members
Marcia Armstrong, Chair
Ralph W. Meekins, Vice Chair
Heidi C. Bloom
Barbara R. Christy
Gerald R. Collins Jr.
Alan S. Hicks
Darrin Jordan
DeWitt McCarley
Nancy Black Norelli
Harold L. Pollock
Harold Pope
Matthew W. Smith Jr.
Kimberly S. Taylor
Roger S. Tripp
C. Colon Willoughby Jr.
Public Members
Paul L. Fulton Jr.
James W. Hall
Advisory Members
John B. McMillan
Paul L. Fulton Jr.
James W. Hall
Staff Liaisons
David Johnson
Katherine Jean
Committee Contact:
L. Thomas Lunsford II
Members
Ronald G. Baker Sr., Chair
Anthony S. di Santi
James R. Fox
Ronald L. Gibson
M. Keith Kapp
Barbara B. Weyher
Staff Liaison
Sharon Kelly
Back to top