Skip to main content

For information about CLE please visit their website.

Members
Arnita M. Dula, Chair
George L. Jenkins Jr., Vice-Chair
Marissa Campbell
Judge Rebecca Eggers-Gryder
Christina G. Hinkle
Judge Beth Keever
Robert C. Kemp III
Judge Linda M. McGee
J. Dickson Phillips III

For information about the Board of Law Examiners please visit their website.

Members
Jaye P. Meyer, Chair
Roger A. Askew
Ronald G. Baker Sr.
Beth R. Fleishman
Ronald L. Gibson
Kimberly Herrick
George R. Hicks
Randel E. Phillips
D. Clark Smith Jr.
W. Erwin Spainhour
Judge A. Leon Stanback

For information about Legal Specialization please visit their website.

Members
Robert A. Mason, Chair
Larry H. Rocamora , Vice-Chair
Kimberly Coward
Robert A. Ponton Jr.
Jan Elliott Pritchett
Nancy Ray
Public Members
Laura V. Hudson
Everett Knight
Delores S. Todd

For information about Paralegal Certification please visit their website.

Members
Robert C. Bowers, Chair
Warren Hodges, Vice-Chair
Shelby D. Benton
Lakisha Chichester
Patricia Clapper
Sarah Hall Kaufman
H. Russell Neighbors
Bryan Scott
Yolanda N. Smith
Board Contact:
Root Edmonson
Members
Anthony S. di Santi, Chair
H. Ranee Singleton, Vice-Chair
John E. Burns
W. Erwin Fuller Jr.
Calvin E. Murphy
Commission Contact:
Dottie Miani
Members
Fred M. Morelock, Chair
Donald C. Prentiss, Vice-Chair
Beverly T. Beal
Richard V. Bennett
Stephanie Davis
Fred W. DeVore III
R. Lee Farmer
Irvin W. Hankins III
William O. King
David W. Long
Allison C. Tomberlin
N. Hunter Wyche Jr.
Public Members
Christopher R. Bruffey
Michael S. Edwards
Bradley Lail
Cindy L. Marrelli
Warren McDonald
Randy A. Moreau
Tyler B. Morris
Jane B. Weathers

For information about IOLTA please visit their website.

Members
Edward C. Winslow III, Chair
Elizabeth L. Quick, Vice-Chair
Sidney S. Eagles Jr.
Kerry A. Friedman
Anita Brown-Graham
Judge Jane V. Harper
Steven D. Michael
Maria Missé
Joseph A. Smith Jr.

For information about the Lawyer Assistance Program please visit their website.

Members
Darrin D. Jordan, Chair
John W. Bowman , Vice-Chair
M. Reid Acree
Lanée Borsman
Christopher K. Budnick
Theodore C. Edwards II
Connie Mele
Paul D. Nagy
Eben T. Rawls III
Staff
Robynn Moraites
Members
John B. McMillan, Chair
James K. Dorsett III
Irwin W. "Hank" Hankins III
Dudley Humphrey
William O. King
L. Thomas Lunsford II
M. Ann Reed
Barbara B. Weyher
Back to top